Jak se donutit?

Pravidlo 20 vteřin

Existuje teorie:
Mějte svůj prostor/prostředí k učení připravené tak, abyste se mohli začít učit za méně než 20 vteřin. Jinak vás pravděpodobně přemůže prokrastinace. Nebo něco znechutí. Toto pravidlo se dá uplatnit nejen v učení.

Koupíte si nový mixer, chvíli ho používáte a pak ho kvůli místu uklidíte do skříně. Nojo, jenže pak je problém ho vyndat – to už se nám tolik nechce. Musíme udělat znovu místo na lince, otevřít skříňku, vyndat, sestavit, zapojit…
Máme novou kytaru a zpočátku na ni hrajeme každý den. Jenže pak potřebujeme pauzu, protože nás bolí prsty. Uklidíme kytaru do obalu a do skříně. Jenže pak už je problém ji vyndat, najít ladičku…vzpomenout si na akordy.

Osobně si myslím, že moje hranice je tak 5 vteřin.

Nejdřív trochu inspirace…

Než se dostanu k tomu, jak se ‘donutit’ se učit, odpočiňte si u tohoto krátkého videa. Má dostupné české titulky a pojednává hned o několika aspektech učení se jazyku.
Zvlášť pokud jste ti, co nemají dobrou paměť nebo prostě na jazyky nejste.

 

Máte už svou vnitřní motivaci?

Pán mohl někomu zkazit náladu, protože už mu neprojdou výmluvy typu ‘nejsem na jazyky’ nebo ‘mám špatnou paměť’. Takže jste-li připraveni jít do sebe a zkusit začít, dám vám několik tipů, jak si ulehčit práci.

Motivace je ovšem základem. Vnitřní motivace je výhra, vnější už z dlouhodobého hlediska moc ne. Čím to, že se nějaké věci naučíme rychleji? No zamyslete se sami. To co chceme opravdu vnitřně umět, tomu se věnujeme často, nepřemýšlíme ani nad tím, jak často a ‘že se učíme’.. prostě nás to baví, tak se tomu  věnujeme a zároveň se zlepšujeme. Nedělá nám problém, najít si čas.

 

Chce to jasný cíl

Ano, bohužel. Už jste měli někdy schůzku s osobním koučem? Pokud ano, asi tušíte na co narážím. Pokud ne, doporučuji to vyzkoušet.
Hned na začátku si totiž stanovíte svůj cíl a kroky jak k němu dojít (a pár dalších věcí). Náš mozek potřebuje cíl. Jste-li podnikatel, asi taky tušíte…. Jasný cíl, s možností ho ‘změřit’ – tedy možnost rozpoznání, že jsme ho dosáhli.

Například:

  • cíl – odmaturuji
  • termín – do června
  • měřitelnost – Cermat nám to spočítá…

Pokud byste se o tento princip chtěli zajímat více, doporučuji zagooglit SMART. Tady se mu věnovat teď nebudu.

 

Takže máme cíl. Podle něj se zamyslíme nad plánem. Tedy – budu studovat dokud se nerozpadnu (vtip).

Skutečný vtip je v tom, naplánovat si ZAČÁTEK, kdy se budete studiu věnovat, ale ne konec. Vždy se nám hůř hledá hodina volného času, než jen pouhých 10 minut. ZKUSTE TO. Souvisí to i problémem prokrastinace a naším kognitivním zdrojem.

Nedávejte si laťku zbytečně vysoko. Zklamete se a rychle to vzdáte, protože to přeci ‘nemá cenu’. Zvyšovat ji můžete postupně a to vám udělá větší radost! Stejně jako dítě se učí chodit pomalu… běžte na to stejně – je to ověřeno nespočtem batolat.

Také plánujte trochu konkrétněji. Udělám první 2 cvičení z této knížky a pak toho můžu nechat (nebo nemusím :-)). Napíšu 10 vět. Udělám 2 cvičení na Duolingu. Nebo si pouze zopakuji látku z posledního týdne.

Když úkol splníte, nezpomeňte se odměnit. Pokud vám vlastní pochvala nestačí, udělejte něco co moc často neděláte, ale rádi byste. (Defakto zabijete dvě mouchy jednou ranou). Jděte se projít, dejte si ten kousek čokolády, pust se si něco na youtube apod.

Prokrastinace… aneb, ten úplně první krůček

Je mi jasné, že i těch 10 minut může být problém. Ten úplně první krůček je vždycky nejtěžší. Slyšeli jste o knížce Konec s prokrastinací?
Nemusíte si hned kupovat knížku, možná vás nakopne už jen přednáška jejího autora.

 

Nezpomeňte tedy, soustřeďte se a užívejte si proces učení.

Jste-li student, posaďte se do přední lavice. Je pravděpodobné, že budete mít lepší výsledky (jakýsi expert to měřil a prý jsou žáci v prvních lavicích úspěšnější… já byla vždy průměr, což má něco do sebe, protože jsem většinou seděla uprostřed.

Hodně úspěchů!

Zpět na další tipy